Adres:

Terrace Fulya – Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No: 13 Center 2 D: 76 Fulya / Şişli / İSTANBUL

Post Bariatrik Cerrahi

Genel Bilgiler

Vücut Kitle Endeksi 40 ve üzerinde olan hastalar ‘Morbid Obez’ sınıfında değerlendirirlir. Bu kişilerde obezite hayati tehlike oluşturduğu için çeşitli cerrahi ve medikal yöntemler ile zayıflama sağlanmaya çalışılır. Özellikle ‘Tüp Mide Ameliyatı’ (sleeve gastrektomi) sonrasında, hastalarda 60-70 kilo ağırlık kayıpları yaşanmakta, bu büyüklükte bir hacim kaybı sonrasında vücudun her bölgesinde sarkmalar meydana gelmektedir.

Her ne şekilde olursa olsun aşırı kilo vermeler sonrasında, vücutta meydana gelen sarkma ve gevşemelerin cerrahi tedavi prosedürüne ‘Post Bariatrik Cerrahi’ adı verilir.  Post bariatrik cerrahi içerisinde belt lipektomi, kol germe, uyluk ve  bacak germe, göğüs germe gibi ameliyatlar bulunur.

Belt Lipektomi Nedir?

Aşırı kilo verme sonrasında gövdede meydana gelen belirgin sarkma ve cilt potluğu önemli sorunlara yol açar. Karın derisi ile birlikte, sırt, kalçalar, yan ve arka bel bölgesinde sarkmalar meydana gelir.  Gözdede meydana gelen bu sarkmaların cerrahi tedavisi ‘Belt Lipektomi’ ile yapılır. Belt lipektomi; tıpkı beli çepeçevre saran kemer şeklinde fazla ve sarkmış dokuların çıkarılmasıyla, karın ön yüzünün ve sırtın aşağı doğru gerilmesini, kalçanın yukarı kaldırılırken aynı zamanda  hacim kazandırılmasını sağlar.

Uyluk Germe Nedir?

Aşırı kilo kaybına ya da cilt elastisitesinin kaybına bağlı olarak uyluk derisinde yanlara ve aşağı doğru belirgin sarkmalar meydana gelebilir. Bu sarkmaların giderilmesi amacıyla hastalara ‘Uyluk Germe Ameliyatı’ yapılır. Uyluk germe ameliyatları bacakları inceltmek amacıyla liposuction ile birlikte kombine edilerek yapılabilir.

Kol Germe Nedir?

Aşırı kilo kaybına ya da cilt elastisitesinin kaybına bağlı olarak kol derisinde yanlara ve aşağı doğru belirgin sarkmalar meydana gelebilir. Bu sarkmaların giderilmesi amacıyla hastalara ‘Kol Germe Ameliyatı’ yapılır. Kol germe ameliyatları kolları inceltmek amacıyla liposuction ile birlikte kombine edilerek yapılabilir.

PostBariatrik Cerrahi Ameliyatları

Belt Lipektomi Ameliyatı

Belt lipektomi genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 4 saat sürer. Öncelikle, bel ve sırt kısmındaki deri ve deri altı doku fazlalığı giderilir. Bu aşamada eğer kalçalarda erime belirgin ise; bel bölgesinden çıkarılması planlanan dokular kalça altına gömülerek, belirgin bir hacim artışı sağlanabilir. bu şekilde hastaya oval ve hacimli bir popo kazandırılır.  Takip eden evrede hasta sırtüstü yatırılarak klasik bir karın germe ameliyatı yapılır. Gövdedeki ve uyluklardaki cilt sarkmasının derecesine bağlı olarak bu operasyona farklı varyasyonlar eklenebilir.

Belt Lipektomi Sonrası İyileşme Süreci

Hastanın ameliyat sonrası 3 gün süreyle hastanede takibi gerekmektedir. Erken dönemde hasta hareket edebilir ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ameliyat sonrasında hastanın 3 hafta süreyle özel bir bandaj kullanması, 6 hafta süreyle şekillendirici korseler kullanması önerilir. İyileşme döneminde bol proteinli diyet ile beslenme, iyileşme sürecini belirgin olarak arttırır. Kesilere bağlı izler tıpkı bir kemer gibi beli dolanır ve iç çamaşırın altında kalır. İyi bir iz bakımıyla kişiyi rahatsız etmeyecek bir görünüm elde edilebilir.

Uyluk Germe  Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 3 saat sürer. Bu ameliyatta, uyluğun iç yüzünde ve kasık çizgisi boyunca uzanan kesiler ile fazla deri ve derialtı dokunun çıkarılması şeklinde yapılır. Böylece hem yanlara olan potluk hem de aşağı soğru olan sarkmalar giderilir. Hastanın 2 gün süreyle hastanede takibi yeterlidir. Taburculuk sonrasında 4-6 hafta süreyle tayt şeklinde korselerin kullanılması önerilir. İyileşme sürecinde iz bakımı mutlak suretle yapılmalıdır.

Kol Germe  Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1.5 saat sürer. Bu ameliyatta, kolun iç yüzünde ve koltuk altı çizgisi boyunca uzanan kesiler ile fazla deri ve derialtı dokunun çıkarılması şeklinde yapılır. Böylece hem yanlara olan potluk hem de aşağı soğru olan sarkmalar giderilir. Hastanın 1 gün süreyle hastanede takibi yeterlidir. Taburculuk sonrasında 4-6 hafta süreyle omuzdan dirseğe uzanan kolluk tarzı korselerin kullanılması önerilir. İyileşme sürecinde iz bakımı mutlak suretle yapılmalıdır.

PostBariatrik Cerrahi de Bilinmesi Gerekenler

Postbariatrik hastalarının büyük bir kısmı tüp mide ameliyatı (sleve gastrectomy) geçirmiş ve ciddi kilo vermiş hastalardır. Fizyolojik görevlerini tam olarak yerine getiren bir midenin olmaması bu hastaları ve postbariatrik cerrahiyi özellikli kılar.

1- Postbariatrik cerrahide vücut şekillendirme ameliyatları bir kaç seansa bölünerek yapılmalıdır. Ameliyatların hangi sırayla ve kombinasyonda yapılacağı son derece önemlidir.

2- Postbariatrik hastalarda cildin elastikiyet kabiliyeti oldukça kötüdür. bu nedenle cerrahi sırasında çok iyi gerildiğini düşündüğünüz bir doku, çok kısa zamanda tekrar sarkabilir. bu nedenle ameliyat seansları planlanırken, bir sonraki ameliyatta, bir önceki ameliyatın revizyonu için bir fırsat  yaratacak şekilde planlama yapılmalıdır. örneğin postbariatrik cerrahide karın germe ve meme dikleştirme aynı seansta yapılmaz.

3- Postbariatrik hastaların beslenmesi düzensiz olduğu için yara iyileşmesi de son derece sorunludur. bu nedenle ameliyatlar sırasında iyileşmenin tam olabilmesi için, çeşitli eser element, vitamin ve protein içeriğinin dışarıdan verilmesi gerekebilir.

4- Postbariatrik cerrahi hastalarında ameliyatların planlanması için hastanın en az 6 ay süreyle sabit kilosunda kalmış olması gerekir. çünkü ameliyat sonrasında hastanın kilo kaybı yaşaması çok hızlı sarkmalar şeklinde kendini gösterecektir.