Adres:

Terrace Fulya – Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No: 13 Center 2 D: 76 Fulya / Şişli / İSTANBUL

Burunun Nefes Almadaki Rolü Nedir ?

Burun yaşam için vazgeçilmez olan havanın vücuda kabul edildiği bölgedir. Burunda;

– Her nefeste alınacak olan havanın debisi ve miktarı ayarlanır. Solunan havanın debisi burun kanat-larının (eksternal valf) daralıp genişlemesi ile sağlanır. Havanın hızını kesen iç yapılarda mevcuttur (internal valf)
– Burun ‘Septum’ adı verilen yarı kemik-yarı kıkırdak bir duvar ile iki eşit parçaya bölünür. Septum fonksiyonel olarak burun boşluğunu iki eşit parçaya böler. Her nefes aldığımızda solunan hava iki ayrı kanala ve eşit olarak yönlendirilir. Septumun diğer bir görevi bir kolon gibi burnun ağırlığını taşımaktır.
– Burun kanalına giren hava soluk borusuna iletilmeden önce temizlenir, ısıtılır ve nemlendirilir. Bu işlemler burun kanalındaki ‘Konka’ adı verilen süngerimsi yapılar tarafından sağlanır. Konkalar bir motorun pistonlarına iletilecek olan havayı temizleyen ‘hava filtresi’ ile aynı görevi yapar.

Düşünün ki; her nefes aldığında 10 birimlik havaya ihtiyacınız var. Nefes aldığınızda burun kanatlarınız bu havanın 10 birim olarak alınmasını sağlar. Septum sayesinde, alınan hava her iki burun kanalına 5 birim, 5 birim olacak şekilde dağıtılır. Burun kanalları içerisinde yukarı doğru ilerleyen 5 birimlik hava konkalar tarafından temizlenir, ısıtılır ve nemlendirilir. Sonuçta soluk borusuna 10 birim temiz ve solunabilir hava iletilmiş olur.